INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Kazimierz Kierdej h. Bełty  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kierdej Jan Kazimierz h. Bełty (zm. 1685), marszałek grodzieński, kasztelan trocki. Syn Eustachego, kaszt. żmudzkiego, i Zofii Chrapowickiej, sędzianki ziemskiej trockiej. W r. 1648 był dworzaninem królewskim i posłem pow. grodzieńskiego na elekcję Jana Kazimierza, w r. 1649 został chorążym grodzieńskim po swym ojcu, który postąpił na kasztelanię smoleńską. Brał udział w wojnach kozackich i szwedzkich począwszy od wyprawy zborowskiej 1649 r. W r. 1660 był dowódcą pospolitego ruszenia pow. grodzieńskiego w czasie walk o Grodno. Dn. 22 IV dopomógł oboźnemu lit. Michałowi Pacowi w Szadowie schwytać i uwięzić zabójców W. Gosiewskiego, podskarbiego wielkiego i hetmana polnego W. Ks. Lit. Przed r. 1664 otrzymał K. starostwo przewalskie, wkrótce potem przed r. 1668 starostwo filipowskie. W r. 1665 był posłem grodzieńskim na konwokację grodzieńską, a w r. 1667 posłował na sejm warszawski. W r. 1669 został marszałkiem pow. grodzieńskiego, a w r. n. obrany był marszałkiem koła poselskiego na sejmie warszawskim. W r. 1672 bronił na sejmie interesów ks. Michała Radziwiłła, podkanclerzego i hetmana polnego W. Ks. Lit., i odznaczył się uporem i warcholstwem, występując jako zwolennik zastąpienia ław poselskich krzesłami wzorowanymi na krzesłach senatorskich. W r. 1674 na sejmie convocationis domagał się ograniczenia władzy hetmańskiej i występował w obronie praw szlachty kurlandzkiej. Podpisał elekcję Jana III Sobieskiego.

W r. 1677 wszedł do Trybunału Skarbowego W. Ks. Lit. W t. r. uzyskał na sejmie konstytucję, która starostwo filipowskie, wakujące po śmierci jego starszego syna Floriana Stanisława, i starostwo przewalskie nadawała Kierdejom na lat 40 prawem emfiteutycznym. W r. 1683 należał na sejmie do nielicznej grupy opozycjonistów, broniącej stronnika Francji A. Morsztyna, podskarbiego kor. Na tymże sejmie wyznaczony został członkiem komisji kadzyńskiej powołanej dla traktowania z Moskwą o pokój. U schyłku t. r. otrzymał urząd łowczego W. Ks. Lit. W listopadzie 1683 r. obecny był na rokowaniach w Kadzyniu, powtórnie przybył do Kadzynia na posiedzenia komisji w połowie stycznia 1684 r. W maju t. r. otrzymał dzięki poparciu M. Ogińskiego, woj. trockiego i nominata na kanclerstwo W. Ks. Lit., kasztelanię trocką. Przywilej na ten urząd otrzymał dopiero 20 VI 1684 r. W kwietniu 1685 r. K. zmarł, nie objąwszy kasztelanii. Pochowany został w Wilnie u karmelitów. Ożeniony był z Dorotą Anną Grzybowską, podkomorzanką czerską. Z małżeństwa tego miał dwóch synów: Floriana Stanisława, który zginął pod Żurawnem w r. 1676, oraz Władysława Antoniego, elektora Jana III, zm. w r. 1699, i cztery córki: Zofię, za Stanisławem Szemetem, a następnie za Krzysztofem Komorowskim, Pudencjannę, za Stanisławem Remerem, Teklę i Petronellę, zakonnicę.

 

Boniecki; Kojałowicz, W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium, Wyd. F. Piekosiński, „Herold Pol.” 1897 s. 25; Niesiecki; Elektorowie, 90; – Darowski A., Szkice historyczne, S. II, Pet. 1895 s. 377; Deiches E., Koniec Morsztina, Kr. 1894 s. 79; – Akty Vil. Archeogr. Kom., IV 20; Listy z czasów Jana III i Augusta II, Wyd. W. Skrzydylka, Kr. 1870 s. 31, 66; Monuments historiques relatifs aux règnes d’Alexis Michaélovitch, Téodor III et Pierre le Grand Czars de Russie, Éd. A. Theiner, Rome 1859 s. 271–8; Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1881 I cz. 2; Urkunden und Actenstücke, XII; Vol. leg., V 151 f. 293, 252 f. 515, 257 f. 525, 335 f. 687, 344 f. 706; [Załuski A. Ch.], Epistolarum historico-familiarium, Brunsbergae–Vratislaviae 1711 II 857; Źródła do dziejów polskich, Wyd. M. Malinowski, A. Przezdziecki, Wil. 1844 II 374.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Jacek Ogiński

brak danych - 1684-02-24
hetman polny litewski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.